Αιχμαλωτίζοντας στιγμιότυπα από φυτά, τοπία, Μέλισσες, στοιχεία πολιτισμού ή συνδυασμό αυτών, οι σπουδαστές της ειδικότητας "Τέχνη Φωτογραφίας" της Σχολής Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΑΕΚ) ΚΑΡΥΣΤΟΥ ανέδειξαν την τοπική πολιτιστική ταυτότητα και τα επίκαιρα προβλήματα της απώλειας βιοποικιλότητας και της πολιτισμικής κρίσης,...
Τα νέα μας
Οι Μέλισσες στις ειδήσεις
ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΝ ΚΥΨΕΛΕΣ ΣΕ ΤΕΧΝΗ
Η Κάρυστος είναι τόπος ιδιαίτερης βιοπολιτισμικής αξίας, και παράλληλα ένας φυσικός βοτανικός κήπος μοναδικής ποικιλίας που συνδέεται στενά με τις Μέλισσες. Σε μια πρωτοβουλία κοινωνικής καινοτομίας, οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καρύστου, εμπνεόμενοι από τη signature δράση πολιτισμού SWEETEN YOUR HERITAGE ΚΑΡΥΣΤΟΣ του μη...
ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΑΣΙΚΗ ΠΥΡΚΑΓΙΑ
Η φωτιά δεν κάνει διακρίσεις. Καταστρέφει κάθε ζωντανό οργανισμό στο πέρασμά της, περιλαμβανομένων των Μελισσών, οι οποίες ήδη απειλούνται έντονα, λόγω της υποβάθμισης των φυσικών οικοτόπων και της πίεση στο περιβάλλον που προκαλεί ο άνθρωπος.
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ
[Αναρτήθηκε στην Πύλη Πολιτιστικών Φορέων του Υπουργείου Πολιτισμού βλ. εδώ]
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΑΣ 2024
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Μέλισσας 2024, το απόγευμα της 20ής Μαΐου είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε στο Ινστιτούτο Γεωπονικών Επιστημών (ΙΓΕ), στο Μαρούσι, σε ημερίδα που οργάνωσαν το ΙΓΕ, η Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία Μελισσοκομίας-Σηροτροφίας και οι Φίλοι Δάσους Συγγρού, με θέμα "Ο ρόλος της μέλισσας στη ζωή του ανθρώπου: Περιβάλλον -...
ΑΠΕΚΑΛΥΦΘΗ ΜΕΛΙΣΣΟΣΠΙΤΟ ΣΤΗ ΧΙΟ
Μία σημαντική επιτυχία του BEELOSOPHY AMBASSADOR Γ. Μαυροφρύδη και της Καθηγήτριας Θ. Πετανίδου
Με κινητήριο δύναμη τη βιωσιμότητα, η ομάδα της BEELOSOPHY βρέθηκε στο Γυμνάσιο Άνοιξης στις 20 Μαρτίου 2024 για να προσφέρει μια δράση περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και πολιτιστικής γαστρονομίας.