Η BEELOSOPHY ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
![Ο ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΝΤΕΙΟ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ](https://ab9002f0f8.clvaw-cdnwnd.com/3c4eeea3518e59b0eb3e3ab15c542b9c/200000546-0f4950f499/%CE%94%CE%95%CE%9B%CE%A6%CE%9F%CE%99%20BEELOSOPHY.jpeg?ph=ab9002f0f8)
Η Beelosophy βρέθηκε στο Κέντρο του αρχαίου κόσμου, τους Δελφούς.
Οι μέλισσες είχαν περίοπτη θέση εκεί.
Ο Ομφαλός, η πέτρα-σύμβολο που όριζε τους Δελφούς ως το κέντρο του κόσμου, βρισκόταν στον ναό του Απόλλωνα, το σημαντικότατο αυτό μνημείο στους Δελφούς και το πιο ξακουστό μαντείο. Ο ναός, σύμφωνα με τη μυθολογία, αρχικά κατασκευάστηκε από κλαδιά ελιάς ή δάφνης, ενώ αργότερα τον έχτισαν Μέλισσες, με κερί και φτερά πουλιών.
Ο Ομφαλός είχε σχήμα κυψέλης/αυγού, πιθανόν αντιπροσωπεύοντας την υπέρτατη Μητέρα Γη. Εξωτερικά, ο Ομφαλός ήταν ανάγλυφα διακοσμημένος με σχέδια που θυμίζουν κελιά βασιλισσών Μελισσών ή διασταυρούμενες σειρές συμβόλων Μελισσών.
Μήπως την ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που περιβάλλει τον κόσμο και που εκπροσωπούν οι Μέλισσες;
Μήπως την επιτομή της ιερής γυναικείας σύνδεσης με το φεγγάρι, δεδομένου ότι η ανάπτυξη μιας βασίλισσας Μέλισσας από τη σύλληψη έως την αναπαραγωγή απαιτεί έναν πλήρη σεληνιακό κύκλο (28 ημέρες);
(συνεχίζεται)
![Ο ΟΜΦΑΛΟΣ. ΠΗΓΗ: Odysseus.culture.gr](https://ab9002f0f8.clvaw-cdnwnd.com/3c4eeea3518e59b0eb3e3ab15c542b9c/200000198-b310ab310c/6DAFD44F-E048-4E24-ACE9-5AD57F9176E8.jpeg?ph=ab9002f0f8)